Gjovalin Shkurtaj

57 Flips | 2 Magazines | 8 Following | 15 Followers | @shkurtajgj | Keep up with Gjovalin Shkurtaj on Flipboard, a place to see the stories, photos, and updates that matter to you. Flipboard creates a personalized magazine full of everything, from world news to life’s great moments. Download Flipboard for free and search for “Gjovalin Shkurtaj”

Thesaret gjuhësore të së folmes së Hotit në një fjalor etimologjik (nga Akad. Kolec Topalli)

Hoti është njëra nga krahinat më të veçanta të trojeve shqiptare, me faqe historie të përgjakshme por të lavdishme, me tradita e zakone fisnike, të …

Një interpretim i shkëlyer i Mehdi Malkajt në monodramën “Marr guximin”

Dje në mbrëmje, bashkë me time shoqe, Leonorën, ishim në shfaqje dhe pamë me shumë kënaqësi monodramën “Marr guximin”, interpretuar aq mjeshtërisht …

Harallamb Kota/ Skënderbeu themelues i shtetit Kombëtar shqiptar

<b>TURQIT SELXHUKÉ</b><p>Në kohët e lashta turqit selxhuk kanë banuar në një rajon të gjerë të Azisë, kufizuar: në lindje me malet Kadërgan, në perëndim me …

Kosova e Kroacia do të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi në fushën e kulturës | ILLYRIA

<b>Prishtinë, 30 mars 2015</b> –Kujtim Shala, ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Qeverinë e Kosovës, priti në një takim Ambasadorin e Kroacisë në …

80 vjet më parë vdiq Aleksander Moisiu – Ylli i teatrit boteror – Nderi i Kombit | ILLYRIA

Sadik Elshani<p><i>Moisiu gjithmone e ka shprehur me krenari prejardhjen e tij kombetare shqiptare</i><p>Yjet – trupat qiellore kur shuhen e humbin driten, …

Gjuha Shqipe në Amazon dhe ligjet mbi botimet elektronike dhe të drejtën e autorit

Nisma e ndërmarrë nga shoqëria civile shqiptare për përfshirjen e botimeve në gjuhën shqipe në Amazon Kindle platform është vërtet për t’u përkrahur …

BOTOHET “FRYMËMARRJA E NJË GRUAJE” E VIOLETA LIBRAZHDI-KATZADEIT (GAZETA SHQIPTARE)

Nga Leonora Shkurtaj dhe Sonia Vila<p>Sa herë, gjatë shumë viteve të njohjes e miqësisë sonë me Letën, kënaqeshim së diskutuari për librat e shumtë që …

Domethënia e Pashkëve dhe e kryqit

nga Gjovalin Shkurtaj<p><b>Pashkët</b> ose <b>Pashka</b> është festa më e madhe e kristianizmit, që përkujton vdekjen e Jezu Krishtit në kryq dhe ringjalljen e tij …

Fan Noli e Faik Konica, dashuri-urrejtja përmes veprave dhe dedikimeve

Në rrugën e tyre ka pasur më shumë pikëtakime se ndarje. Ajo që njihet prej të gjithëve si një mëri e thekur, si një dyluftim në distancë, në të …

Perënditë e Kosovës ekspozohen në Francë

Përgjatë 3 muajsh, hyjnitë e Kosovës vizitojnë Francën. Prej ditës së djeshme deri më 22 qershor, do të qëndrojë e hapur në Muzeun Kombëtar …

Melsi Labi: Ikonat mesjetare të muzeut, jashtë rrezikut

Problemet me shkrimin e gjuhës shqipe - në emisionin 'Ditë e re' në Ora News TV

Sot fola në Emisionin “Ditë e re” te Ora News, të drejtuar nga Edvin Peçi dhe Stela Kotri.<p>E fillova bisedën me parafrazmin e një këngë shkodrane,që …

Romani “Unaza e virgjëreshës”: Një rrugëtim mjeshtëror në traditat dhe zakonet e veriut të Shqipërisë

Ndue Dedaj është një nga autorët më prodhimtarë të letërsisë së sotme: poet, shkrimtar dhe studiues e analist i mirënjohur nga Mirdita. Emri i tij …

Përurimi i romanit “Përtej mjegullës ka dritë” i shkrimtarit Isa Alibali

Sot në sallën e Akademisë sonë të Shkencave, shkrimtari <b>Isa Alibali</b> përuroi romanin e tij të ri <b>“Përtej mjegullës ka dritë”.</b> Përurimi ishteorganizuar …

“Baladat popullore te shqiptarët e Malit të Zi” - studim doktorature nga z. Ismail Doda

Dje mora pjesë si anëtar i jashtëm në mbrojtjen e doktoraturs së z. <b>Ismail Dodës</b>, organizuar nga Shkolla Doktorale e Etnologjisë dhe e Folklorit, në …

Gjuha shqipe në gojën e Ambasadorit si shenjë nderimi dhe vleresimi për popullin e traditat e shqiptarëve

Është kënaqësi e rrallë për mua si gjuhëtar shqiptar të dëgjoj sa mirë e flet shqipen zoti Donald Lu, Ambasadori i ri i SHBA-së, në prag të nisjes …

Alfred Uçi filozof e mendimtar, figurë e dalluar e profesoratit shqiptar dhe e botës akademike (Në 84 vjetorin e ditëlindjes)

nga Gjovalin Shkurtaj <br>Vitet kalojnë dhe, ndërsa lënë shenja në flokët që thinjen, zbardhen e pakohen, si dhe në faqet që vyshken e lërohen nga rrudha …

Të miratohet ligji për gjuhën shqipe, jemi ende me VKM të vitit 1974 ( marrë nga SOT NEWS )

Këshilli Ndërakademik për Gjuhën Shqipe në muajin dhjetor duhej të kishte zhvilluar mbledhjen e radhës për diskutimin e çështjeve të tjera, që kanë …

Revista “Studime Filologjike” tribunë e mendimit shkencor Albanologjik

nga Gjovalin Shkurtaj<p>Tubimi i sotëm, me temën që i kushtohet 50-vjetorit të daljes së numrit të parë të revistës SF, përtej (dhe krahas) pohimit të …

Simboli dhe domethënia e Krishtlindjeve

<i>nga Gjovalin Shkurtaj</i><p><i>Simboli i Krishtlindjeve është bredhi me gjethet e tij gjithmonë të blerta, që simbolizon jetën që nuk soset kurrë. Imazhi i</i> …

Kolë Ashta - intelektual dhe dijetar i madh i Shkodrës

Kolë Ashta ka qënë një nga dijetarët e mëdhenj të Shkodrës, intelektual me formim të thellë e vizion të gjerë perëndimor, që dijet e tij të shumta i …

Gëzuar Shënkollin!

nga Gjovalin Shkurtaj<p>Dhjetori është muaji i festave të fundvitit dhe nis këndshëm me kremtimin e Shënkollit, si festa më popullore e më masive, …

Alfred Moisiu - shtetari dinjitar në 85-vjetorin e lindjes

nga Gjovalin Shkurtaj<p><b>Fjala e mbajtur në</b> <b>85-vjetorin e Alfred Moisiut</b><p>Autoritete të nderuara,<p>Zonja dhe zotërinj,<p><b>1.</b> Dola këtu, jo vetëm për ta uruar …

Dokumentar kushtuar Gjyste Nikollës (Televizioni Kopliku)

Ndoqëm me interesim filmin e TV Koplikut për figurën e Gjyste Nikollës.<p>U rrit ndera dhe u lumtë pena atyre që e kanë ideuar e realizuar këtë film, i …