Renato

7 Flips | 2 Magazines | 2 Likes | 8 Following | 13 Followers | @Albanianreni | Keep up with Renato on Flipboard, a place to see the stories, photos, and updates that matter to you. Flipboard creates a personalized magazine full of everything, from world news to life’s great moments. Download Flipboard for free and search for “Renato”

Ebola: ilaçe eksperimentale në Afrikën Perëndimore

<b>Tre lloje ilaçesh eksperimental për Ebolan do të fillojnë të përdoren në qendrat e “Doktorve pa Kufi” në Afrikën Perëndimore.</b><p><b>Ilaçet janë të pa njohur</b> …

Hapet në Holandë rruga diellore

<b>Rruga e parë në botë, e cila është e aftë për të kthyer dritën e diellit në energji dhe hapet zyrtarisht të mërkurën në Holandë. Në fakt është një</b> …

Log In or Sign Up to View

Koncepti i globalizimit dhe sferat e tij

<b>Çështja e globalizimit në pesëmbëdhjetë vitet e fundit ka formuar një bosht themelor për një numër të madh të takimeve e konferencave intelektuale e</b> …

Xhamitë nëntokësore të Tunizisë 20 Xhamitë nëntokësore historike në ishullin Djerba të Tunizisë që dikur janë përdorur nga ushtria si baza janë duke pritur vëmëndje nga autoritetet shtetërore, raporton Anadolu Agency (AA). Xhamitë nëntokësore të cilat ndodhen në afërsi të brigjeve të ishullit Djerba, ishulli më i madh në Afrikën veriore janë duke sfiduar vitet. Xhamitë të cilat janë 3 apo 5 metër nën tokë dhe shumë prej tyre janë gdhendur në gurë (duke gërryer shkëmbin) po përballen me kërcënimin e zhdukjes nga indiferenca autoriteteve dhe gërmimeve vend e pavend të kërkuesve të thesareve. Prof. Dr. Sadık bin Amran Lektor në Departamentin e Shkencave Arkeologjike në universitetin 9 Prilli të Tunis'it në një deklaratë për gazetarin e AA theksoi se në ishullin Djerba ndodhen 380 xhami dhe 20 prej tyre janë ndërtuar në nëntokë. -"E para i përket shekullit të 12-të" Amran duke theksuar se xhamia e parë është xhamia Elvata e ndërtuar në shekullin e 12'të ai tha se "Kjo xhami është ndërtuar duke gërrmuar shkëmbin në një thellësi 4 metra, për të hyrë në xhami zbriten disa shkallë dhe për ndriçim është hapur një dritare në pjesën e sipërme gjithashtu në brendësi të xhamisë janë dy vende ku njëri për të kryer lutjen (për faljen) ndërsa tjetri për të lexuar Kur-an". Ndërsa në lidhje se pse ndodhen xhamitë në nëntokë Amran tha se"Në periudhat e së kaluarës shumë struktura ndërtoheshin në nëntokë për arsye gjeologjike apo të luftërave. Në ishull shumë ndërtesa në shekullin e 12-të janë ndërtuar në nëntokë. Një arsye tjetër mund të jetë edhe pozita gjeografike, ku në ishull vera kalon e nxehtë Struktura nëntokësore i bën objektet në nëntokë verës të jenë të freskëta dhe gjatë dimrit të ngrohta. Amran gjithashtu theksoi se për shkak të sulmeve të piratëve në ishull gjatë shekullit 16'të këto objekte kanë luajtur edhe rol të rëndësishëm mbrojtës për ishullin. Prof. Dr. Sadık bin Amran duke theksuar se këto xhami po përballen me kërcënimin e zhdukjes nga indiferenca autoriteteve dhe gërmimeve vend e pavend të kërkuesve të thesareve tha se "këto xhami duhet të merren në mbrojtje sa më shpejt të jetë e mundur".

This Biodegradable Battery Can Melt Inside You

For powering everything from medical devices to environmental sensors, these batteries leave no trace once you’re done using them.<p>In the past, medical implants were a pretty permanent situation; if you had surgery to get something like a pacemaker, you’d have to have surgery to take it out. But in …

The world’s newest mineral is unlike anything we’ve ever seen before

Putnisite is completely unique and “unrelated to anything,” scientists say<p>It's purple and pretty and composed of cube-like crystals just 0.5 mm in size.<p>But what really makes putnisite, the world's newest mineral, truly unique is that nothing like it has ever been discovered before.<p>“Most minerals …